BUNDESLIGA – Etapa 16 – Bayern Munchen, campioană de toamnă

0
0

Emblema celei mai de succes echipe din Bundesliga

o Hertha Berlin – Schalke 1-2 (1-2) – A treia victorie pentru Schalke în ultimele patru confruntări, oaspeții suferind singura înfrângere chiar în fața campioanei din Dortmund. Câștigătoarea s-a decis în primul act, atunci când au marcat, pe rând, Huntelaar (19), Ramos (25) și Pukki (44).

o 1. FC Köln – SC Freiburg 4-0 (1-0) – Oaspeții sunt o palidă umbră a echipei din sezonul trecut și devin, din nou, „lanternă roșie”. Țapii nu au avut milă de echipa lui Marcus Sorg și au marcat cele patru goluri prin Clemens (20 și 66) și Podolski (60 și 73).

o FC Augsburg – Borussia M’gladbach 1-0 (0-0) – Înfrângere surprinzătoare pentru Gladbach după cinci etape fără eșec. Unicul gol al partidei a fost reușit de fundașul Callsen-Bracker (51), al cărui șut din lovitură liberă a fost deviat de zidul oaspeților în poarta lui ter Stegen.

o Werder Bremen – VfL Wolfsburg 4-1 (2-0) – Din nou festival de goluri pe Weserstadion, apărarea lupilor fiind clar depășită de vărfurile gazdelor. Tripleta Rosenberg – Arnautovic – Pizzaro și-a făcut datoria, fiecare dintre atacanții muzicanților reușind câte un gol, fiind completați de fundașul grec Papastathopoulos. Unicul gol al oaspeților a fost reușit de Schäfer, cu cinci minute înainte de final.

o FSV Mainz 05 – Hamburger SV 0-0 (0-0) – Egal fără goluri pe Coface Arena, ambele combatante rămânând în jumătatea inferioară a clasamentului.

o 1. FC Nürnberg – 1899 Hoffenheim 0-2 (0-1) – Victorie foarte importantă pentru Ibisevic & compania, vârful bosniac reușind dubla în minutele 39 și 56.

o Hannover 96 – Bayer Leverkusen 0-0 (0-0) – Jocul farmaciștilor nu a convins pe AWD-Arena deși trupa lui Robin Dutt a beneficiat de garnitura de bază.

o Borussia Dortmund – 1. FC Kaiserslautern 1-1 (1-0) – După patru victorii consecutive în propriul fief, campioana se împiedică de codașa Kaiserslautern și dă posibilitatea bavarezilor să se desprindă la trei lungimi în fruntea clasamentului. Gazdele au deschis scorul prin niponul Kagawa (27), iar oaspeții au egalat imediat după pauză prin Sahan (60).

o VfB Stuttgart – Bayern Munich 1-2 (1-1) – Victorie foarte importantă pentru bavarezi, care le aduce titlul neoficial de campioană de toamnă. Victoria a fost facilitată și de eliminarea fundașului Molinaro, la jumătatea primei reprize. Gazdele au deschis scorul prin Gentner (6), iar Bayern a revenit pe tabelă prin dubla fostului șvab Gomez (13 și 57).